FANDOM


Na tej stronie artykuły są pisane wg. pewnego wzoru. Robię tak, ponieważ gdy jest jeden wzór na wszystko, łatwiej szukać i jest wygodniej. Każdy artykuł dzieli się na kilka części:

 1. Opis
 2. Algorytm
 3. Użyte zmienne
 4. Kody

Opis Edytuj

W tym dziale będą słownie opisywane programy i skrypty - co one konkretnie robią, do czego służą i kiedy można je wykorzystać.

Algorytm Edytuj

Tu jest słowny opis tego, co program musi po kolei robić. Każda linijka zaczyna się od słów "Program", "Użytkownik", "Pętla" i czasem "wartość-wartość". "Użytkownik" oznacza, ze użytkownik musi coś wprowadzić, "Program", że program coś musi wykonać, porównać, obliczyć, a "Pętla" że rozpoczyna się jakaś pętla. "Wartość-wartość" to CASE(pascal), lub SWITCH(c++) - wykonuje coś, gdy zmienna ma podaną wartość. Schemat wygląda tak:

 1. Program coś wypisuje
 2. Użytkownik wprowadza dane
 3. Pętla krokowa for..to..do (przypnienie) dla i:=1(przyporządkowanie, piszę :=, bo wygodniejsze) do(do, lub obniża do) i (zwiększ o 1 - to przypis dla języka c++ i php, w pascalu same sie wykonuje)
  1. Instrukcje wykonywane w pętli
  2. Pętla warunkowa WHILE..DO zmienna=true(też w pascalu, bo bardziej czytelne)
   1. Instrukcje wykonywane w wewnętrznej pętli warunkowej
   2. Druga instrukcja wykonywana w wewnętrznej pętli
 4. nagły koniec obu pętl(!)
 5. Program wypisuje dane

i koniec...


Zmienne Edytuj

Tu będą wypisane zmienne użyte w programie w następujący sposób:

 1. Nazwa (typ) - opis
 2. liczba (longint) - jest wynikiem działania

Kody Edytuj

Kody do różnych języków. Jak mi sie uda, to spróbuję załatwić kolorowanie składni. Jeszcze będę zamieszczał schematy blokowe, ale to jako grafika po prawej.